Która firma spedycyjna będzie dla nas optymalna

Tak postawione pytanie zazwyczaj nie posiada jednej odpowiedzi. Każda firma spedycyjna zazwyczaj ma swoje wady i zalety, a konkretnego wyboru dokonujemy w oparciu o spokojne rozważenie wszystkich za i przeciw związanych z każdą firmą spedycyjną po kolei. Można jednak przywołać kilka kwestii, w oparciu o które firma spedycyjna może być w miarę dokładnie oceniona i porównana z innymi.

Ważne elementy ofert firm spedycyjnych

Zwłaszcza w ostatnich latach każda szanująca się firma spedycyjna zaczęła oferować możliwość śledzenia przesyłki. Jest to możliwość istotna z kilku powodów. Po pierwsze, pozwala nam dokładnie sprawdzić, co dzieje się z naszą przesyłką i odpowiedzieć na pytanie osoby, która na przesyłka czeka o jej stan, a po drugie, nie ma w zasadzie ryzyka, ze nasza przesyłka się gdzieś zagubi i po prostu wyparuje. Zawsze będzie wiadomo, gdzie po raz ostatni pojawiła się w systemie.

Inny ważny element to czas wykonania usługi. Z tym jest bardzo różnie i wiele zależy od ceny, ale niektóre firma spedycyjna są w stanie zaoferować nam ekspresowe wykonanie usługi, a dla innych firm usługa ekspresowa nie jest czymś, co godne byłoby takiego określenia.

Jeszcze inną kwestią są ubezpieczenia, jakimi objęte są przewożone towary. Chociaż ta kwestia się już coraz bardziej standaryzuje, cały czas jeszcze różne firmy spedycyjne różnie do niego podchodzą, przez co warto zawsze dokładnie sprawdzić, przed jakimi zdarzeniami firma nas ochrania, a co pozostaje naszym ryzykiem.

Sama cena to też bardzo ważny element, zwłaszcza jeśli interesuje nas dłuższa i regularna współpraca z daną firmą spedycyjną. Ceny są bardzo zróżnicowane i zawsze trzeba szukać najlepszej oferty dla naszego konkretnego zadania.
Prywatna spedycja

Usługami firm spedycyjnych zainteresowani są przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy handlują towarami z wykorzystaniem kanałów sprzedaży zdalnej, na przykład Internetu, jak również firmy zdobywającej swoje towary w odległych punktach. A mówiąc prościej, firmy kupujące coś w innym miejscu, by potem to u siebie wykorzystać lub sprzedać. W rzeczywistości jednak usługami firm spedycyjnych zainteresowany jak najbardziej może być zwykły Kowalski. Jaka spedycja potrzebna będzie jemu?

Usługi spedycyjne dla Kowalskiego

Największą i najstarszą firmą w naszym kraju, która zajmuje się spedycją, jest oczywiście Poczta Polska. Ta firma spedycyjna jest naszym partnerem od bardzo wielu lat i cały czas jeszcze wiele osób korzysta z jej usług, ale nie da się ukryć, że ta firma spedycyjna nie ma nam specjalnie dużo do zaaferowania w zasadzie pod żadnym względem. Znacznie bardziej interesujące są możliwości oferowane nam przez inne firmy spedycyjne, które są obecnie bardzo mocno zróżnicowane.

Wygodne są na pewno propozycje klasycznych kurierów, którzy działają w oparciu o aplikacje internetowe, więc wystarczy zamówić ich usługę na stronie internetowej i przybędzie do nas ich przedstawiciel, po czym zabierze rzeczy do przewiezienia i będzie to już jego problem, nie nasz. Takie usługi są zazwyczaj bardzo szybkie, chociaż nie zawsze są tanie.

Ciekawą alternatywą dla klasycznych firm spedycyjnych w ostatnich latach są firmy dostarczające towary do punktów, z których można je potem łatwo odebrać. Największą zaletą jest cena, ale fakt konieczności odbierania z punktu już jest kłopotliwy, bo wszystko zależy tutaj od preferencji odbiorcy i może to być widziane jako wada.